Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Kuchnia malowana tradycjami

Wydawać by się mogło, że kuchnia tradycyjna to po prostu kuchnia tradycyjna. Ciepłe drewno, kafelki na podłodze, drobne, pomagające w codziennych czynnościach elementy. Jednak nic bardziej mylnego. Także w tej ogólnej, prosto nazwanej grupie zauważamy różne typy, różne formy i rozwiązania:

Kuchnia w stylu rustykalnym to przede wszystkich charakterystyczne murki, w które wstawiamy gotowe szafki. Wstawiane elementy mogą być jedynie pod postacią drzwiczek. Stylowi temu bliskie są także konkretne materiały, a głównie ciepłe drewno. Charakterystyczna jest budowa samych murków, które obłożone są zazwyczaj ceramiką, terakotą. Blaty kuchenne z kolei pokrywa się granitem, marmurem, kamieniem.

Styl tak zwany dworkowy odwołuje się swoją aranżacją do XIX wiecznych dworków szlacheckich. Co charakteryzowały takie miejsca? Kojarzy się nam z nimi przede wszystkim gościnność, przestronne pomieszczenia, ciepłe wykończenie oraz praktyczność. Taka kuchnia nawiązuje bardzo silnie do historii. Jest to miejsce reprezentujące, które powinno harmonizować z całym domem. Jego otwartość na cały dom jest kwestią oczywistą.

Ostatnim typem, jaki chcielibyśmy zaprezentować w tym wpisie jest kuchnia w stylu wiejskim. To właśnie w tej kuchni idealnie będzie wyglądać drewniana posadzka, duże stoły, zajmujące centralne miejsce. Mogą być to równie dobrze materiały lekko przetarte. Wszystko ma wyglądać dość naturalnie, tak jakby właśnie ktoś siedział i jadł posiłek przy stole. Dlatego nie obce tej kuchni będą pęki czosnku nad kuchenką, suszone grzyby, wazony pełne świeżo ściętych kwiatów, a na parapetach kwiaty doniczkowe. Styl rustykalny wymaga także dużego kredensu, za którego szybami ustawimy odświętną zastawę, umieścimy karafkę z nalewką, czy rodzinne srebra. Nie obędzie się także bez stylizowanego na stary pieca kaflowego oraz bez tradycyjnego wyciągu, pochłaniacza – okapu. W takiej kuchni bardzo dobrze będą wyglądać gliniane naczynia.