Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

O tym, jak bawić się sprzątaniem…

Utrzymanie porządku i czystości w mieszkaniu jest nie lada wyzwaniem nawet dla najlepszej gospodyni. Najczęściej, największy bałagan, drogie Panie, nie ma co ukrywać, jest w naszym królestwie – kuchni. Współczesny świat jest tak absorbujący, że gospodyni domowa ma coraz więcej zajęć i coraz mniej czasu. Dołączając do tego opiekę nad dziećmi i często pracę zawodową, nowoczesna kobieta z trudnością może znaleźć czas na porządki. Na naszej stronie możecie znaleźć wiele porad, które pomogą Wam w sprzątaniu i w zarządzaniu czasem.

Z racji tego, że jak już wspomnieliśmy, naszym królestwem jest kuchnia, to właśnie my powinnyśmy zająć się jest uporządkowaniem. Prace w innych częściach mieszkania, domu możemy z powodzeniem przekazać innym domownikom. W ten sposób nauczymy nasze pociechy samodzielności, a same zostaniemy odciążone od prac, które wcale nie muszą być naszym obowiązkiem.

Sprzątanie, nie tylko kuchni, można podzielić na trzy kategorie:

  • Sprzątanie codziennie – niektóre czynności musimy wykonywać codziennie. Są to np: zmywanie podłóg w kuchni, wycieranie blatów, wynoszenie śmieci, mycie naczyń.

  • Sprzątanie 1-3 razy w tygodniu – do tych prac między innymi należy odkurzanie, wycieranie kurzy, zmywanie podłóg w całym domu, pranie, prasowanie

  • „Świąteczne” porządki – niech Was nie zmyli nazwa, świąteczne porządki nie oznaczają sprzątania jedynie przed świętami, są to porządki co jakiś czas, kiedy wyraźnie widzimy, że jest taka potrzeba. I tutaj przykładowo zaliczyć możemy: pranie firan, mycie mebli od zewnątrz i wewnątrz, pranie i zmiana bielizny pościelowej a także odświeżanie ścian.

To, co nam pomoże w mądrym przekazaniu obowiązków to plan pracy. Możemy przecież sprzątanie zamienić w zabawę. Włączmy więc muzykę, a na dużej kartce narysujmy tabelę z zadaniami dla każdego, a na koniec pracy zabawmy się w ocenianie. Niech każdy członek rodziny ocenia wykonane zadania i osoba, która uzyska najwięcej punków dostanie nagrodę np. w postaci korony „czyściocha”. Pamiętajmy jednak, aby zadania przypisać odpowiednio do wieku jak i sił!

Z tagami:

, , ,


Podobne informacje: