Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Podstawowe części zlewozmywaka

Zlewozmywak mimo że tworzy jedną całość, ma wyraźne pojedyncze części. Przede wszystkim należą do nich: komora, przelew i odpływ.

  • Komora to najważniejsza część zlewozmywaka, która jest widoczna na pierwszy rzut oka. Właściwie trudno mówić o zlewozmywakach bez komór. W zależności od modelu może być ich kilka, albo tylko jedna. Może mieć ona także różne kształty i wielkości. Najpopularniejsze są komory okrągłe, ale występują także licznie komory kwadratowe, w kształcie litery „L”. Za komorę uznaje się też specjalne miejsce na zlewozmywaku, które służy do suszenia naczyń. Komora, w której myjemy naczynia, ma zazwyczaj od 15-20 cm głębokości.
  • Ociekacz uznawany jest za dodatkowe miejsce pozwalające szybko i sprawnie przygotować posiłek. Można ustawiać też tutaj drobne elementy do ociekania (stąd wzięła się nazwa tego elementu). Woda z ociekacza spływa zazwyczaj do komory lub bezpośrednio do kanalizacji.
  • Przelew jest to otwór wykonany zazwyczaj w bocznej ściance zlewozmywaka. Zapewnia nam on bezpieczeństwo użytkowania. Gdy w dolny otwór włożymy korek, to właśnie przelew dba o to, by woda nie dostała się poza zlewozmywak.
  • Odpływ – rura prowadząca do kanalizacji, służy odprowadzaniu wody. Jego górną część w zlewozmywaku można zamknąć korkiem (najczęściej gumowym). Korek można zamykać ręcznie lub za pomocą specjalnego wahadełka umieszczonego obok baterii.
  • Otwór na odpadki – rozwiązanie, które stosuje się w najnowszych modelach zlewozmywaków. Odpadki w ten sposób szybko trafiają do pojemnika na śmieci.
  • Otwory na baterie – stojące montuje się do blatu kuchennego, inny typ to naścienne. Większość z dostępnych na rynku zlewozmywaków ma już przygotowane odpowiednie otwory na baterie.

Z tagami:

, , , , ,


Podobne informacje: