Jak myć naczynia?
Każda gospodyni domowa posiada wiele naczyń i przyborów kuchennych, poczynając od najrozmaitszych garnków aluminiowych, teflonowych, żaroodpornych poprzez porcelanę, talerze codziennego użytku i tę „od święta”, kieliszki, szklanki i inne szklane naczynia, kończąc na sztućcach metalowych, drewnianych i plastykowych łyżkach. Wszystkie te przybory wydają nam się niezmiernie potrzebne, piękne i przydatne i jesteśmy zadowolone z ich posiadania, aż do momentu mycia. Niestety i te panie, które posiadają zmywarkę muszą pamiętać o kilku zasadach.
-
Naczynia aluminiowe – niestety tego typu naczynia szybko tracą swój połysk, jednak mogą temu zapobiec „kąpiele” w wodzie z octem. Błędem, który popełniamy najczęściej jest skrobanie. Naczyń aluminiowych nie wolno skrobać ani co gorsza zdrapywać zaschłych resztek jedzenia nożem. Jeśli coś przywarło do dna (mówimy tu również o przypalonym jedzeniu) należy nalać do garnka wodę z octem, solą lub detergentem i pozostawić na kilka godzin. Osoby mieszkające nad morzem mogą się wybrać na spacer i zebrać piasek morski, który jest świetnym pomocnikiem przy usuwaniu zaschłych lub przypalonych resztek.
-
Naczynia emaliowane – jeśli przypalimy jedzenie w tego typu naczyniu, najłatwiejszym sposobem usunięcia brudu jest nalanie do garnka wody z octem i solą, odstawienie na kilka godzin po czym należy zagotować wodę a spalenizna odejdzie z łatwością. Emaliowane naczynia można czyścić każdym detergentem, nawet tym najbardziej żrącym, o ile potem garnek zostanie dokładnie spłukany gorącą wodą.
-
Naczynia teflonowe – chociaż są bardzo popularne i chwalone, to utrzymanie ich w czystości jest trudne. Są bardzo wrażliwe na zadrapania i niejedna gospodyni przekonała się, że nawet widelec może szybko uszkodzić delikatny teflon. Należy używać drewnianych łopatek podczas gotowania i o ile teflon nie zejdzie, takie naczynia jest dosyć łatwo umyć, gdyż jedzenie nie przywiera do ich powierzchni. W momencie gdy teflon jest zdrapany jedzenie zaczyna się przypalać. W żadnym wypadku nie wolno używać żrących detergentów, drucianych szczotek, ostrych gąbek ani proszku do mycia. Najprostszym sposobem jest zalanie naczynia wodą i pozostawienie na kilka godzin aż brud odmięknie i dużo prościej będzie go zmyć.
-
Szklane naczynia żaroodporne – metoda mycia jest łatwa. Myjemy je wodą z płynem bądź wodą z octem i solą, a przypalone naczynia odstawiamy do wody z łagodnym detergentem np. płynem do mycia naczyń i jak w większości przypadków czekamy kilka godzin, aż brud namięknie a potem zmywamy.
-
Drewniane łyżki, łopatki, deseczki – pamiętajmy, że drewna nie należy trzymać długo pod wodą, gdyż jego nawierzchnia wilgotnieje i szybko się niszczy. Nie zapominajmy również wyjmować drewnianych łyżek z garnków podczas gotowania. Inaczej sczernieją i będą nieestetycznie wyglądały. Drewniane przyrządy starajmy się myć wodą z płynem, zaraz po ich użyciu i najlepiej wycierajmy je od razu suchą ściereczką.
-
Inne naczynia – maszynki do mięs, sitka, tarki należy myć zaraz po ich użyciu, gdyż zaschnięte kawałki jedzenia będą trudne w usunięciu. Aby szklane naczynia (szklanki, kieliszki, puchary) były lśniące, należy zanurzyć je w wodzie ze solą (na litr wody 2 łyżki soli) na kilka godzin.