Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Prawidłowa wentylacja w kuchni

Dobra wentylacja jest niezbędna, by komfortowo korzystać z każdej kuchni. Niestety nie zawsze zastnawiamy się nad jej zaplanowaniem na etapie projektowania wnętrz. Efekt jest taki, że zapachy smażonej ryby oraz inne mocne wonie roznoszą się niczym nieskrępowane po całym domu. Świadomość praw fizyki w temacie dobrej wentylacji jest niezbędna. Zwłaszcza wtedy, kiedy mamy otwartą kuchnię. By wszystko w niej było idealnie zaplanowane, koniecznie weźmy pod uwagę kilka rad dobrych projektantów:

  • Najkorzystniej umieścić płytę grzewczą naprzeciwko okna. W wielu kuchniach będzie to trudne, jednak warto spróbować, by uzyskać jak najefektywniejszą pracę okapu.
  • Pamiętajmy o odpowiedniej odległości między okapem a kuchenką.
  • Należy zwrócić uwagę na wydajność okapu. Dobrze dobrany będzie pozwalał na wymianę powietrza w całej kuchni 6-7 razy na godzinę.
  • Zwróć uwagę jak głośno pracuje okap. Być może dany model ma dużą wydajność, jednak dopiero na trzecim trybie mocy, podczas której wytwarzany jest uciążliwy hałas. Często wiedząc, jak duży, nie korzystamy z największej mocy i tym samym uzyskujemy mniejszą wydajność pracy okapu.
  • Ważny jest rodzaj rur stworzonych do instalacji. Powinien się on zgadzać z wytycznymi producentów odnośnie tej kwestii. Nie poleca się stosować karbowanych rur. Najlepsza do tego celu będzie prosta.
  • Pamiętajmy o czyszczeniu filtrów, by cieszyć się dużą wydajnością sprzętu na dłużej. Wybierając droższy okap, będziemy wiedzieli, kiedy to zrobić. Urządzenie nas o tym poinformuje.
Z tagami:

, , , , , ,


Podobne informacje: