Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Kuchnia po skandynawsku

Wielu z nas lubiących łączenie życia rodzinnego z towarzyskim, zawodowego z prywatnym, z pewnością doceni możliwości, jakie daje styl skandynawski. Istota tego stylu sprowadza się przede wszystkim do takich wyznaczników, jak naturalność, neutralność, prostota i wysoki aranżacyjny smak. Ważne w tym stylu są wszystkie elementy aranżacji. Zarówno te podstawowe, jak i wykończeniowe. Wyznacznikiem jest również funkcjonalność.

Styl skandynawski to nie natarczywie rzucające się w oczy meble i elementy wykończenia. To smak zamknięty w harmonii i spokojnych barwach. Dominują w nim biele, beże i lekkie odcienie. Ulubionym materiałem tego stylu są ażure, wiklina. Tworzy się w nim lekkie i funkcjonalne meble. Liczba używanych w danym pomieszczeniu mebli jest ograniczona. Stawia się ich tyle, ile naprawdę jest potrzebnych – ani więcej ani mniej. Wykorzystuje się w jego przypadku zasadę tak zwanego złotego środka.

Styl skandynawski nie jest jednorodny, co wydaje się dość oczywiste. Wyróżniamy w nim kilka odmian:

  • styl szwedzki – najbardziej minimalistyczny oszczędny ze wszystkich stylów skandynawskich
  • styl duński- dominuje w nim biel łagodne kształty i rozwiązania aranżacyjne, często wykorzystuje naturalne materiały
  • styl fiński – typowe dla niego są białe i czarne kolory oraz zdecydowanie organiczne materiały

Styl skandynawski dba o to, by dom był przede wszystkim wygodny, funkcjonalny i ekologiczny. Naturalne i neutralne odcienie bieli i beżu kontrastuje się we wnętrzach utrzymanych w tym stylu nielicznymi ciemniejszymi akcentami kolorystycznymi. Ściany się maluje na jasne kolory, farby są matowe o gładkiej strukturze. Z kolei na podłogi kładzie się jak najbardziej naturalne materiały. A w samym wnętrzu korzysta się z jak najmniejszej ilości mebli.

Z tagami:

, ,