Ładna kuchnia.

Zlewozmywaki i nie tylko zlewozmywaki

Mycie ścian w kuchni – kilka dobrych rad

Jeśli chcemy czyścić ściany, musimy wiedzieć, że jest tyle metod czyszczenia, ile jest rodzajów ścian. Jednak jest też kilka zasad, które należy stosować niezależnie od ich pokrycia.

Przy myciu ścian należy pamiętać, aby odłączyć wszystkie urządzenia elektryczne. Po pierwsze wszelkie kable przeszkadzałyby nam w dokładnym czyszczeniu, a po drugie, zalane wodą, mogłyby być niebezpieczne. Wokół gniazdka wytwarza się pole elektryczne, które przyciąga kurz. Czyszcząc gniazdko i miejsce wokół niego, pamiętajmy o tym, aby woda nie dostała się do środka. Wróćmy jednak do ścian. Istnieje kilka trików, które ułatwią nam mycie ich powierzchni. Ściany pokryte farbą olejną – taką ścianę, myjemy wodą z dodatkiem środka czyszczącego, zaczynając od dołu, natomiast płukanie zaczynamy od góry. Aby kurz łatwiej schodził można dodać soli kuchennej. Ambitniejszym gospodyniom radzimy po osuszeniu ścian, przetrzeć je szmatką z ciekłym krochmalem, a przy następnym myciu kurz z łatwością ustąpi.

Ściany pokryte farbą emulsyjną – ściany emulsyjne są najbardziej kłopotliwe. Co prawda można je myć zwilżoną gąbką lub ściereczką, jednak klejący, żółty kurz w rogach ścian nie zejdzie do końca. Taką ścianę trzeba odświeżać co roku po prostu ją malując. Wybierając kolor ,pomyślmy nad jakimś ciepłym odcieniem, a wtedy żółte ślady nie będą tak widoczne. Istnieje jeszcze jeden sposób. Na palnik kładziemy garnki z wodą i doprowadzamy do wrzenia, okna i drzwi zamykamy i idziemy się odprężyć. Po kilku minutach wracamy wyposażone w ściereczkę. Para wsiąknie w lepki kurz i łatwiej go będzie usunąć. Jest to pomocna metoda… jeśli mamy drzwi w kuchni. Kuchnie w nowoczesnych mieszkaniach często są połączone z salonem, aneksem jadalnym lub jadalnią. W takich typach pomieszczeń ta metoda jest niewskazana.

Ściany pokryte płytkami ceramicznymi – jest to najczęstsze pokrycie ścian w kuchni i zarazem najprostsze w utrzymaniu czystości. Tutaj stosujemy podobną metodę jak w przypadku ścian pokrytych farbą olejną. Zaczynamy mycie od dołu, a spłukiwanie od góry.

Z tagami:

, ,


Podobne informacje: